وبلاگ آسمان 25

نگاشته‌های « محسن فصاحت » در نقد مشهورات، پیش‌بینی رؤیت هلال و استهلال ماهیانه، فقهی و اصولی، تفسیری و حدیثی و ...
وبلاگ آسمان 25

باسمه تعالی
نگاشته‌های خویش در نقد مشهورات، پیش‌بینی رؤیت هلال و استهلال ماهیانه، فقهی و اصولی، تفسیری و حدیثی و ... را در این وبلاگ منتشر می‌کنم.

ادمینِ محترم، خلاصۀ مطالب وبلاگ را با اجازه و هماهنگی بنده، در کانال پیام‌رسان‌های منتخب (که لینکشان در بخش پیوندها آمده) بازنشر می‌کند.

***
برای ارتباط با من، به آدرس aasemaan25@gmail.com ایمیل بزنید؛
یا در صفحهٔ مستقلّ «درباره من(بیوگرافی) و راه تماس» برایم پیام بگذارید؛
البتّه پیام‌ها و نظرهای این وبلاگ را دیر به دیر می‌خوانم.

بایگانی
آخرین نظرات

وبلاگ آسمان 25

نگاشته‌های « محسن فصاحت » در نقد مشهورات، پیش‌بینی رؤیت هلال و استهلال ماهیانه، فقهی و اصولی، تفسیری و حدیثی و ...

پیش‌بینی رؤیت‌پذیری هلال ماه شعبان المعظّم 1437 قمری در غروب شنبه 18 و یکشنبه 19 اردیبهشت ماه 1395

برای مطالعه مبانی فقهی مربوط به «رؤیت هلال» و «اتّحاد افق»، خواندن مطلب زیر پیشنهاد می‌شود:
http://aasemaan25.blog.ir/post/Royat-Helal-Ofoq

برای رؤیت هلال در شب اوّل ماه، عواملی چون «زمان غروب خورشید و ماه» و «اختلاف زمان غروب آن دو» و «مختصّات خورشید و ماه و جدایی زاویه‌ای ماه و خورشید که از اختلاف ارتفاع ماه و خورشید، و نیز اختلاف سمت آن دو نشأت می‌گیرد» و «درصد روشنایی هلال و به اصطلاح فاز ماه» و ... مؤثّرند. امروزه، برنامه‌هایی تهیّه شده‌اند که با محاسبات رایانه‌ای و طبق معیارهایی، این عوامل را برای نقاط مختلف زمین در نظر می‌گیرند و الگوهای رؤیت‌پذیری هلال ماه را پیش‌بینی و ترسیم می‌کنند.

به تصاویر زیر بنگرید:

یک) نقشۀ رؤیت‌پذیری هلال ماه شعبان 1437 قمری، در غروب شنبه 18 اردیبهشت 1395 شمسی برابر با 7 می 2016 میلادی، بر اساس معیار «عوده»:

نقشه رؤیت‌پذیری هلال ماه شعبان 1437 در 18 اردیبهشت 1395 - عوده


دو) نقشۀ رؤیت‌پذیری
هلال ماه شعبان 1437 قمری، در غروب یکشنبه 19 اردیبهشت 1395 شمسی برابر با 8 می 2016 میلادی، بر اساس معیار «عوده»:

نقشه رؤیت‌پذیری هلال ماه شعبان 1437 در 19 اردیبهشت 1395 - عوده
توضیحات رنگ در نقشۀ با معیار «عوده»:
در مناطقی که در رنگ سبز قرار دارند، هلال به سادگی با چشم غیر مسلّح دیده می‌شود.
در مناطقی که در رنگ ارغوانی(شبیه صورتی) قرار دارند، هلال با چشم مسلّح دیده می‌شود و ممکن است با چشم غیر مسلّح نیز دیده شود.
در مناطقی که در رنگ آبی قرار دارند، هلال فقط با چشم مسلّح دیده می‌شود.
در مناطقی که بی‌رنگ هستند، رؤیت هلال ناممکن و نشدنی است.(زیرا مقارنه پیش از غروب آفتاب رخ می‌دهد و ماه نیز پس از غروب آفتاب، غروب می‌کند؛ ولی روشنایی هلال به اندازه‌ای نیست که حتّی با چشم مسلّح دیده شود!)
در مناطقی که در رنگ قرمز قرار دارند، رؤیت هلال ممتنع و غیر قابل تحقّق است.(زیرا ماه پیش از غروب آفتاب، غروب می‌کند یا اینکه مقارنه پس از غروب آفتاب رخ می‌دهد.)


سه)
نقشۀ رؤیت‌پذیری هلال ماه شعبان 1437 قمری، در غروب شنبه 18 اردیبهشت 1395 شمسی برابر با 7 می 2016 میلادی، بر اساس معیار «یالوپ»:

نقشه رؤیت‌پذیری هلال ماه شعبان 1437 در 18 اردیبهشت 1395 - یالوپ


چهار)
نقشۀ رؤیت‌پذیری هلال ماه شعبان 1437 قمری، در غروب یکشنبه 19 اردیبهشت 1395 شمسی برابر با 8 می 2016 میلادی، بر اساس معیار «یالوپ»:

نقشه رؤیت‌پذیری هلال ماه شعبان 1437 در 19 اردیبهشت 1395 - یالوپ
توضیحات رنگ در نقشۀ با معیار «یالوپ»:
در مناطقی که در رنگ سبز قرار دارند، هلال به سادگی با چشم غیر مسلّح دیده می‌شود.
در مناطقی که در رنگ زرد(شبیه نارنجی) قرار دارند، هلال تحت شرایط جوّی مناسب، با چشم غیر مسلّح دیده می‌شود.
در مناطقی که در رنگ ارغوانی(شبیه صورتی) قرار دارند، رؤیت هلال ممکن است نیاز به ابزار و چشم مسلّح داشته‌باشد؛ یعنی پس از رؤیت با ابزار، ممکن است هلال با چشم غیر مسلّح نیز دیده شود.
در مناطقی که در رنگ آبی قرار دارند، هلال فقط با چشم مسلّح دیده می‌شود.
در مناطقی که بی‌رنگ هستند، رؤیت هلال ناممکن و نشدنی است.(زیرا مقارنه پیش از غروب آفتاب رخ می‌دهد و ماه نیز پس از غروب آفتاب، غروب می‌کند؛ ولی روشنایی هلال به اندازه‌ای نیست که حتّی با چشم مسلّح دیده شود!)
در مناطقی که در رنگ قرمز قرار دارند، رؤیت هلال ممتنع و غیر قابل تحقّق است.(زیرا ماه پیش از غروب آفتاب، غروب می‌کند یا اینکه مقارنه پس از غروب آفتاب رخ می‌دهد.)


نتیجه‌گیری:

1. با توجّه به نقشه‌های رؤیت‌پذیری، کشورهای ایران و عراق و عربستان در آغاز این ماه قمری، تقریباً هم‌افق هستند. پیش‌بینی‌ها و محاسبات کارشناسان نشان می‌دهد رؤیت هلال ماه شعبان المعظّم 1437 قمری در غروب شنبه 18 اردیبهشت 1395 شمسی برابر با 29 رجب 1437 قمری و 7 می 2016 میلادی، در ایران با چشم مسلّح و غیر مسلّح، ممکن است. البتّه به‌دلیل کم‌بودن سنّ و ارتفاع هلال، رؤیت با چشم غیر مسلّح کمی مشکل است و نیاز به تجربه و هوایی صاف دارد؛ این مشکل، هر چه به سمت شمال شرقی پیش برویم، بیشتر می‌شود و ممکن است در نوار باریکی از شمال و شمال غربی و نیز در منطقه شمال شرقی کشور، هلال با چشم غیر مسلّح دیده نشود و رؤیت نیازمند ابزار باشد.

2. با توجّه به نکات پیش‌گفته، بنا بر نظر مراجعی که «رؤیت هلال با چشم مسلّح» را کافی می‌دانند، ماه رجب 29 روزه و یکشنبه 19 اردیبهشت 1395 شمسی روز اوّل ماه شعبان 1437 قمری خواهدبود و بنا بر نظر مراجعی که «رؤیت هلال با چشم غیر مسلّح» را لازم می‌دانند، در بیشتر مناطق ایران نیز، احتمالاً ماه رجب 29 روزه و باز هم، یکشنبه 19 اردیبهشت 1395 شمسی روز اوّل ماه شعبان 1437 قمری خواهدبود؛ ولی طبق این مبنا، ممکن است در شمال و شمال غربی و شمال شرقی کشور، هلال با چشم غیر مسلّح دیده نشود و در این مناطق، ماه رجب 30 روزه و دوشنبه 20 اردیبهشت 1395 شمسی روز اوّل ماه شعبان 1437 قمری باشد.

از این‌رو، بهتر است منتظر گزارش‌های استهلال بمانیم؛ زیرا آغاز ماه شعبان، در پایان‌بخشی به «ماه حرامِ رجب و بحث تغلیظ و افزایش دیه» نقشی تعیین‌کننده دارد.

3. هلال ماه شعبان 1437 قمری در غروب یکشنبه 19 اردیبهشت 1395 شمسی، به راحتی با چشم غیر مسلّح دیده خواهدشد.

التماس دعا


پس‌نوشت یکم: (افزوده‌شده در تاریخ 19 اردیبهشت 1395)

نتیجهٔ گزارش‌های استهلال ماه شعبان ۱۴۳۷ قمری

۱. با توجّه به گزارش‌هایی که تا کنون منتشر شده، در برخی نقاط کشور مانند اصفهان و نجف‌آباد و کهک قم، هلال ماه شعبان با چشم مسلّح دیده شده‌است؛

از این‌رو، طبق مبنای کفایت رؤیت هلال با چشم مسلّح و اشتراط اتّحاد افق، در همان شهرها و مناطق هم‌افق با آنها، امروز یکشنبه 19 اردیبهشت 1395 شمسی، اوّل شعبان 1437 قمری است.

طبق همین مبنا و با توجّه به رؤیت‌نشدن هلال در استان‌های خراسان حتّی با چشم مسلّح، اعلام اوّل ماه در این مناطق، محلّ تأمّل است.


۲. ظاهراً گزارش معتبری مبنی بر رؤیت هلال با چشم غیر مسلّح به‌دست نیامده و طبق مبنای لزوم رؤیت هلال با چشم غیر مسلّح، دوشنبه 20 اردیبهشت 1395 شمسی، اوّل شعبان 1437 قمری خواهدبود.

سایت حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی(مدّ ظلّه العالي) که از بامداد دیشب تا امروز صبح، تاریخ سایت را حذف کرده‌بود، تاریخ امروز یکشنبه را 30 رجب 1437 نمایش می‌دهد.


۳. گزارش استهلال ماه شعبان، هنوز در بخش استهلال ماهانهٔ سایت مقام معظّم رهبری منتشر نشده‌است؛ پس از انتشار آن یا دستیابی به گزارش‌های تکمیلی دیگر، چنانچه تغییری در نتیجه حاصل شود، اعلام خواهدشد، إن‌شاءالله!


۹۵/۰۲/۱۸

نظرات  (۱)

برای رویت هلال ماه رمضان 1437 غروب یکشنبه را چرا 28 شعبان نوشتید ؟!!!
باید 29 شعبان مینوشتید و غروب روز دوشنبه را 30 شعبان ...

(و روز سه شنبه هم که 1 رمضان میشود)
پاسخ:
در بخش نتیجه‌گیری، اشتباهی رخ نداده‌است؛ توضیح اینکه:

در برخی از ماه‌ها، با توجّه به اختلاف مبانی فقهی، اختلافاتی در آغاز ماه پیش می‌آید؛ در این موارد، یکی دو روز پس از آغاز ماه، به انتهای مطلب پیش‌بینی رؤیت(که چند روز پیش از آغاز ماه در وبلاگ گذاشته‌ام)، بخش «نتیجهٔ گزارش‌های استهلال» را می‌افزایم.

ماه شعبان، اختلافی شد و طبق آنچه در پایان مطلبش افزوده‌ام، طبق مبنای «کفایت رؤیت هلال با چشم مسلّح»(مثلاً مبنای مقام معظّم رهبری)، یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۵ برابر با اوّل شعبان شد(طبق تقویم رسمی کشور) و قاعدتاً فردا دوشنبه ۱۷ خرداد هم ۳۰ شعبان می‌شود؛
امّا طبق مبنای «لزوم رؤیت هلال با چشم غیر مسلّح»(مثلاً مبنای آیت‌الله سیستانی)، دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۵ برابر با اوّل شعبان شد و قاعدتاً دوشنبه ۱۷ خرداد هم ۲۹ شعبان می‌شود(در صفحهٔ نخست سایت آیت‌الله سیستانی نیز، تاریخ یکشنبه ۱۶ خرداد، برابر با ۲۸ شعبان درج شده‌بود).

بنده در پایان بخش نتیجه‌گیری مطلب پیش‌بینی ماه مبارک رمضان، به این دو مبنا اشاره‌کرده‌ام که طبق یکی، شعبان ۳۰ روزه و طبق دیگری، شعبان ۲۹ روزه می‌شود و طبق هر دو مبنا، سه‌شنبه ۱۸ خرداد برابر با اوّل رمضان المبارک خواهدبود و این هم به‌دلیل وضعیّت هلال در آغاز این ماه است که غروب یکشنبه با چشم مسلّح و غیر مسلّح، قابل رؤیت نیست و غروب دوشنبه، هم با چشم مسلّح و هم چشم غیر مسلّح، قابل رؤیت است.

موفّق باشید!

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی